האתר המקצועי בישראל לייעוץ, תכנון והזמנת חופשה או טיול בכרתים

מסלולי הליכה מומלצים במערב כרתים

כרתים ברובה הררית ונהינת מטבע מפואר, מפגש של הר וים ועם עשרות קניונים וערוצים ומסלולי טיול מרהיבים.
בעמוד זה נתרכז במערב כרתים - במחוזות רתימנו וחאניה ונסקור כמה מהמסלולים המומלצים. במחוז חאניה לבדו יש 37 ערוצים/קניונים, אך הגדול, המרהיב, המוכר והעוצמתי מכולם הוא קניון סמאריה Samaria Gorge

קניון סמאריה Samaria Gorge
אליו זורמים אלפי מטיילים מרחבי העולם מדי שנה. אורכו של המסלול 16 ק"מ והוא אחד הקניונים העמוקים והמרשימים באירופה.
לקניון גם חשיבות הסטורית עבור המקומיים, בקניון מצאו מקלט הפרטיזנים לאורך ההסטוריה של האי.
המסלול הוא למיטיבי לכת - מרגע שיצאתם לדרך צריך להמשיך עד סופה. המסלול מתחיל בסמוך לכפר Omalos - ממנו יש גם נקודת תצפית יפה (אם אתם סקרנים ולא מתכננים לעשות את המסלול) - והדרך הנוחה ביותר היא להגיע לנקודת תחילת המסלול עם האוטובוס שיוצא מחאניה או מרתימנו.
המסלול מצריך יום שלם - הליכה של כ-7 שעות עד סופו בחוף אגיה רומלי Agia Roumeli, מנקודה זאת יוצאות הפלגות אל Sougia או Paleochora ממערב ואל Chora Sfakion ממזרח - ומן העיירות הללו יוצאים האוטובוסים חזרה אל חאניה (מסוגיה ומפלאוחורה) ואל רתימנו (מחורה ספאקיון)
מידע פרקטי ומידע בהרחבה על קניון סמאריה בעמוד זה


קניון אימברוס Imbros Gorge
הוא קניון מפורסם במערב כרתים, מזרחית לסמאריה. למגיעים מחאניה, נסיעה של כ-25 דקות דרומה אל הכפר אימברוס, בהגיעכם אל הכפר תראו את השילוט הברור אל תחילת המסלול. הכניסה לקניון כרוכה בתשלום של 2€ לאדם (בין נובמבר לאפריל ללא תשלום אך גם אין שומרים לאורך המסלול - כך שאתם האחראיים הבלעדיים לעצמכם). אורך המסלול כ-8 ק"מ ומשך הזמן הדרוש הוא 3-4 שעות. במעבר הצר ביותר דפנות הקניון מרוחקים זה מזה 1.6 מטר בלבד ויוצאים מראה מרהיב בו אין מי שלא יתעכב לצלם.
בסוף המסלול ניתן לקחת הסעה/מונית חזרה אל הכפר אימברוס במידה והשארתם שם את הרכב. אם אתם לוקחים אוטובוס, קחו את האוטובוס מחורה ספאקיון שנמצאת כ-2 קילומטר מסוף המסלול.
בשונה מסמאריה, מסלול זה פתוח למטיילים לאורך כל השנה, המסלול מרהיב ושופע צמחיה מגוונת, מים זורמים וכמו בכל מקום בכרתים עיזים ילוו אתכם לאורכו של המסלול.
יש לצאת עם נעלי הליכה סגורות כמובן. בין אפריל לנובמבר יש שומר בקניון - ממוקם בערך באמצע הדרך, שם תמצאו גם תאי שירותים וגם חמורים למקרי חירום בהם צריך להוביל אל סוף המסלול.
אין מי שתיה לאורך המסלול - צאו לדרך עם מספיק מים.


 

קניון אגיוס אנטוניוס המוכר יותר כ-פאטסוס Patsos Gorge
קניון פאטסוס נמצא רק חצי שעה נסיעה דרומית מרתימנו ומציע מסלול הליכה יפיפה שאורך כשעתיים וחצי בתוך הקנין ולאורך הערוץ הזורם בו. המסלול מתחיל מעט לפני הכפר פאטסוס למגיעים מרתימנו (מצפון) - אמנם אינו ארוך כמו המסלולים לעיל אך אינו קל במיוחד, ובהחלט מסלול יפיפה (לא נופל ביופיו מהקודמים). המטיילים בקניון באביב קרוב לוודאי שיצטרכו ללכת בתוך המים - בקיץ ובסתיו, כאשר הזרימה איטית יותר, יהיו כמה ספוטים בודדים שעדיין יצריכו כניסה למים, בחורף עשויים להיות תנאים קשים ולא מומלץ לטייל בקניון אם אתם לא מטיילים מקצועיים.
כמה מאות מטרים אל תוך המסלול תגיעו אל כנסיית אגיוס אנטוניוס (כשם הקניון), לכנסייה מיוחסים סיפורי ניסים ולצד הכנסיה ניתן לראות קביים, המאמינים טוענים שהם שייכים לאנשים שהגיעו הנה עם קביים ויצאו ללא. אחרי הכנסיה המסלול ממשיך ונעשה מאתגר יותר ומרהיב ביופיו - דרך סולמות וחבלים ומעברים צרים והכל לאורך הערוץ הזורם.
המסלול מסתיים בסמוך לאגם והסכר. על מנת לשוב אל הרכב הממתין לכם בתחילת המסלול תצטרכו לתפוס טרמפים או לתאם מראש הסעה. מאד מומלץ לצאת בליווי מודרך למסלול - באופן זה גם ההסעה מתואמת.
בכפר פאטסוס הנמצא כ-2 קילומטר מתחילת המסלול, תמצאו את ואסיליס בטברנה המקומית בה מבשלת אימו תבשילים מעולים מאוכל טרי שנאסף מהחווה שלהם. ואסיליס מציע טיולים מודרכים בקניון וכן טיפוס צוקים ורכיבת אפניים סביב האגם - המחירים שלו שווים לכל כיס וכדאי לצאת לטיול בליווי הסברים על המקום - ההסטוריה - הצמחיה הייחודית ועוד.
לתיאום טיול עם ואסיליס - [email protected] - מידע נוסף באתר: https://patsosescape.com/

 

קניון ארדנה Ardena
הוא ערוץ קטן מזרחית לסאמריה, ניתן ללכת במסלול הקניון מנקודת תחילת המסלול אשר בסמוך לכפר הנטוש Ardena, מסלול למיטיבי לכת הנמשך כ-3 שעות ומסתיים בחוף הים המקסים Marmara.
אך האטרקציה העיקרית פה היא הגשר הנמתח מעל הקניון בגובה 138 מטר. זהו גשר מעבר לרכבים המספק גם נקודת תצפית אל הקניון (לא לסובלים מפחד גבהים) וכן, את קפיצת הבאנג'י בין הגבוהות באירופה - לבעלי לב חזק בלבד. את הבאנג'י ניתן לעשות בחודשים יולי ואוגוסט בסופי שבוע  ובחודש ספטמבר בתיאום מראש בלבד.
גם הדרך אל הגשר ותחילת המסלול - בכביש המתפתל מחורה ספאקיון, היא דרך נופית יפה

הדרך מחורה ספאקיון אל קניון ארדנה:

צילום: אורי מגנוס דותן

 

קניון מילי Myli Gorge
הוא מסלול קצר וקל יותר ומתאים למשפחות - אורכו של הקניון הקטן הוא 4 ק"מ, ובלי לחשב את זמן ההפסקות שתעשו, קחו בחשבון לפחות שעתיים כדי לעשות את המסלול הלוך חזור.
קל להגיע אל תחילת המסלול - ממש לפני רתימנו (כשמגיעים ממזרח) פונים לכוון הכפר Xiron Chorion (או פשוט עדכנו בגוגל מפס או וויז - Myli Gorge) - תחילת המסלול 25 דקות נסיעה ממרכז רתימנו.
המסלול ירוק ושופע צמחיה וצל ומלווה לכל אורכו במים זורמים - לאורך הנחל הזורם בערוץ יש כ-30 מבנים נטושים של תחנות מים ישנות. 
בימי הקיץ עדיין נעים במסלול כיוון שמאד מוצל והטמפרטורות נעימות. בימי גשם מוטב לא לרדת אל המסלול מחשש להחלקה ו/או הצפה. המסלול מסודר וברובו קל ונח להליכה.
בסמוך לתחילת המסלול תמצאו גם טברנה - מקום טוב לסיום המסלול.

 

קניון טופוליה Topolia Gorge
מתחיל בכפר טופוליה Topolia כ-12 ק"מ דרומית לעיר קיסאמוס (המערבית ביותר בכרתים), על הדרך אל חוף אלפוניסי.
המסלול קצר יחסית (1.5 ק"מ) וקל ומסתיים בכפר Koutsomatados - לאורך המסלול יש הרבה מערות, והגדולה והמוכרת ביניהן היא המערה של אגיה סופיה שבפתחה כנסיה קטנה.
גם אם לא הולכים במסלול, ניתן לצפות בקניון מהכביש היפיפה הנמתח בין הכפרים.

הכביש מעל קניון Topolia

צילום: אורי מגנוס דותן

 

מסלול E4
הוא מסלול אירופי ארוך (הארוך באירופה) אשר תחת הפיקוח של EWV - עמותת המטפסים האירופים ושל התאחדות מטפסי ההרים ביוון.
המסלול מתחיל למעשה בהרי הפירנאים בספרד - דרך בולגריה והגבול היווני - צפון מזרח יוון - וכרתים - בכרתים המסלול נחלק לכמה זרועות ולמעשה מתפרס על רוב האי ממערב למזרח.
מתחיל בקיסאמוס-אלפוניסי ומסתיים בקאטו זאקרוס ברמת לאסיתי מזרח כרתים.
המסלול במערב כרתים מתחלק לזרוע הצפונית והזרוע הדרומית ועובר דרך הרים, כפרים וחופים. בתמונה השלט במסלול העובר בחוף קדרודאסוס וממשיך אל פליאוחורה (כ-6 שעות). מקטע קצר יותר וקל של המסלול עובר בין הכפר לוטרו (שמלבד המסלול ניתן להגיע אליו בהפלגה בלבד) ועד חורה ספאקיון - מקטע זה אורך כשעתיים ועובר בשני חופים. ועוד עשרות קילומטרים של מסלול זה - המסלול המלא מצריך שבועיים לפחות.

 

קניון קורטאליוטיקו Kourtaliotiko Gorge
על הכביש הראשי המוביל מרתימנו אל אגיה גליני, פונים לכוון הכפר Koxare שבסמוך לו נמצאת הכניסה הצפונית אל הקניון.
בקניון יש רוחות חזקות, וממש בתחילתו (מצפון) ניתן לשמוע אל שירת הרוח שנשמעת כמחיאות כפיים (מכאן שמו של הקניון - המילה Krotala ובניב הכרתים Kurtala ביוונית מתארת כלי מוסיקלי עתיק הדומה לקסטנייטות הספרדיות אשר משמיע צליל מחיאת כף).
בקניון זורם נחל ומפלים ומערות סלע וסיכוי גבוה לצפות פה בעופות דורסים - לאורכו גם כנסיות קטנות.
ניתן לצפות בקניון גם מהכביש הממשיך דרומה לכוון חוף פרבלי - אליו גם חובר הקניון בדרומו וממנו ממשיך יער הדקלים המלווה את נהר הפרבלי הנשפך אל החוף וחובר אל הים, שהוא חוף מרהיב בפני עצמו - למידע לחצו חופים בכרתים.
במקטע הכביש, הממשיך מן הכפר Koxare דרומה אל חוף פרבלי ואל העיירה פלאקיאס, יש נקודת תצפית אל הקניון וממנה שביל מסודר - גם מפה ניתן לרדת אל הקניון להליכה קצרה.
לא רחוק מהכניסה הצפונית לקניון שוכן הכפר היפה ספילי Spili שבו ניתן למצוא טברנות מעולות ומקום טוב להגיע אליו בתום המסלול. בכיכר הכפר לצד עצי הדולב נמצאת גם נביעת האריות המפורסמת Kefalovrysi, בה זורמים מי מעיין עשירים בברזל מתןך פי אריות (25 ראשי אריות ליתר דיוק). בכפר פועלות גם תחנות מים שחלקן עדיין פעילות.
עוד מהכפר ספילי ואפרופו המסלול המתואר לעיל, מסלול E4, יוצא מקטע של המסלול - ספילי-גראקי Spili-Gerakari האורך כ-10 ק"מ.

הפרבלי אשר בהמשכו של קניון קורטוליאטיקו

צילום: אורי מגנוס דותן

צרו איתנו קשר

להמלצה על מלונות, וילות, דילים מיוחדים ומבצעים בכרתים. השירות ללא תשלום.

 

 

 


 


 


 

 

 

 

crete.co.il is part of israel-greece.com network, contact us: [email protected]
למקסימום מידע והמלצות אובייקטיביות מהמקצוענים ליוון בישראל, כנסו לאתר יוון והאיים ראו גם את האיים  כרתים  מיקונוס  סיציליה   

Zamir Sivan CEO