האתר המקצועי בישראל לייעוץ, תכנון והזמנת חופשה או טיול בכרתים

קניון סאמאריה Samaria Gorge

קניון סמאריה הוא הערוץ הגדול ביותר בכרתים ובין הגדולים באירופה כולה. יעד חובה למטיילים בכרתים. הערוץ המתפרס על פני כ-16 קילומטר (כ-13 ק"מ עד קצהו הדרומי ועוד כ-3 מישוריים עד המעבורת - אין קיצורי דרך) ועובר ברכס לפקה אורי Lefka Ori, רכס הרים (ההרים הלבנים) במערב כרתים המוכרז שמורת טבע.
קניון סמאריה מתחיל מצפון בסמוך לכפר אומאלוס Omalos, בגובה 1200 מטר ומסתיים בדרום בחוף אגיה רומלי Agia Roumeli.
המסלול כולו אורך בין 6-8 שעות והוא בהחלט מסלול למיטיבי לכת.
המסלול אינו פתוח למטיילים כל השנה, אלא רק החל מהאביב (אין תאריך רישמי, תלוי במצב השטח) בדרך כלל מתחילת מאי, לפעמים קצת קודם, ונסגר באמצע אוקטובר. חלק גדול מן המסלול אינו מוצל, מה שעושה אותו קשה (ואף לא מומלץ) בימי הקיץ הלוהטים, כך שאת המספר הרב ביותר של המטיילים תמצאו פה בחודשי האביב הנפלאים ובתחילת הסתיו.
אם אינכם הולכים במסלול אך סקרנים בכל זאת, בכניסה הצפונית ישנה גם נקודת תצפית על הקניון ובנקודה הדרומית ניתן ללכת בחלקו הסופי והדרמטי של הקניון. במקטע האחרון של המסלול דפנות הקניון הן בנקודה בה הם הכי קרבים זה לזה, והקירות המתנשאים לגובה של מעל 300 מטר הסוגרים על הקניון, הוא מחזה מרהיב ועוצמתי, איזור זה מכונה 'שערי הברזל',Portes.

המקטע הראשון של המסלול הוא בשביל מסודר ונח אך בירידה תלולה מאד, למעשה, מחצית מעומקו של הקניון, כ-600 מטר. כאשר תגיעו לתחתית גם תשמעו את פכפוך המים בערוץ שזרימתם בשיאה באביב כמובן. מפה הדרך אינה מסודרת כפי שהיתה עד כה והופכת מעט מאתגרת לפעמים, כוללת טיפוס על סלעים כשדפנות הקניון לצידכם, נסגרים אט אט עד החלק הצר ביותר בסופו כאמור: שערי הברזל, אשר פה המרחק ביניהם הוא ברוחב 4 מטרים בלבד.

מפגש עם עזי הבר
קניון סמאריה ובכלל שמורת רכס לפקה אורי מוכרזים כשמורת טבע לאומית בזכות מיני החי והצומח האנדמיים המתקיימים בה. אחד ממינים אלה הוא עז הבר 'קרי-קרי' Kri-Kri, עז ייחודית לכרתים ובפרט לשמורת סמאריה, פה היא למדה לזהות את היתרון בלהיות ידידותי עם המטיילים, הבינה שזה יביא איתו מטעמים שלא ניתן להשיג כך סתם בטבע, אך כידוע זה לא נועד להיות כך, חיות בר לא יכולות לאכול במבה, ובפרט כשמדובר בחיה שמורה ונדירה, אז הקפידו לא להאכיל אותם במזון לא מתאים.

מתי לצאת? ולוגיסטיקה
כאמור, באביב הזרימה בשיאה, החום אינו קופח והכל פורח. זהו הזמן המתאים ביותר לצאת למסלול בקניון.
חשוב להתעדכן לגבי מועד פתיחת הערוץ למטיילים - כאמור, בדרך כלל נפתח בתחילת מאי, אך יש להתעדכן בתחנות המידע לתיירים, באם המסלול כבר נפתח או טרם.
יש לצאת למסלול בשעות הבוקר המוקדמות. אוטובוס יוצא מחאניה (תחנת Ktel) אל תחילת המסלול ב-Xyloskalo, שסמוך לכפר Omalos, בשעות הבוקר המוקדמות (בדר"כ סביב 06:00) והדרך עד חילוסקאלו אורכת כשעה ורבע. 
כיוון שאתם תלויים גם בשעות המעבורת בסופו של המסלול, איתה תגיעו אל הנקודה ממנה תקחו את האוטובוס חזרה, לא ניתן לצאת למסלול מאוחר מזה, אלא אם תרצו ללון את הלילה בכפר Agia Roumeli, באחד האורחנים הפשוטים בכפר.
המעבורת האחרונה יוצאת בדרך כלל מאגיה רומלי בשעה 17:30, לעיתים ב-18:00, בכל אופן חובה להתעדכן בשעת המעבורת האחרונה עוד בטרם יוצאים למסלול.
בתחנות המידע לתיירים בחאניה תוכלו גם לרכוש "חבילה" הכוללת את הנסיעה באוטובוס מחאניה לתחילת המסלול, את עלות הכניסה לשמורה (5€ לאדם אם משלמים בנפרד), את המעבורת מאגיה רומלי ועד Sougia ואת האוטובוס משם חזרה לחאניה. סידור די נח למעשה, אם אתם לא מתכננים להגיע עצמאית עם רכב לתחילת המסלול או ללון באגיה רומלי בסופו.
המעבורות היוצאות מאגיה רומלי מפליגות לא רק ל-Sougia אלא גם אל Loutro ואל Chora Sfakion, שני ישובים מקסימים בדרומה של כרתים.

 

מה לקחת אתכם?
כיוון שכל אורכו של המסלול הוא בטבע נטו, ואין קיצורי דרך או נקודות יציאה מלבד בתחילתו או בסופו, הצטיידו במים ומזון די הצורך.
קרם הגנה, כובע ונעלי הליכה נוחות הם בגדר חובה גם כן.
אם ברשותכם מקלות הליכה, אלה יכולים להיות שימושיים.
ילדים מתחת לגיל 10 ובכלל מי שאינו מורגל בהליכה ועשוי להישבר בדרך, מומלץ שלא יצא למסלול זה.
זה רלוונטי גם לשני הקניונים המתוארים בהמשך - עך אף שהם קצרים יותר, תצטרכו מספיק מים וכושר בסיסי על מנת לעשות את המסלול

סיכום מידע שימושי:
- הקניון פתוח למטיילים מהראשון במאי ועד 15 באוקטובר בלבד (גם נתון לשינויים בהתאם לתנאי מזג האויר)
- הכניסות לקניון - הצפונית והדרומית - פתוחות מהשעה 07:00-16:00 (אחרי 16:00 לא ניתן להיכנס - כן ניתן לצאת) 
- במהלך הקיץ - במקרה של חום כבד, הקניון יסגר למטיילים - ניתן להתעדכן יום לפני בטוריסט אינפורמיישן הקרוב למקום שהייתכם
- לוחות זמני אוטובוסים (מחאניה או מרתמינו אל אומלוס ומסוגיה/פלאוחורה/חורה ספאקיון חזרה לרתמינו או חאניה: https://www.e-ktel.com/en/
- לוח זמני הפלגות - מאגיה רומלי אל חורה ספאקיון / סוגיה/ פלאוחורה: https://anendyk.gr/?page_id=97
- הכניסה לקניון בעלות 5€ לאדם - ילדים עד גיל 15 חינם - את כרטיס הכניסה תידרשו להציג בצאתכם מן הקניון לכן שימרו אותו
- אורך המסלול 13 ק"מ ועוד 3 קילומטר נוספים מסופו ועד לנמל המעבורת - לעיתים יש אוטובוס שממתין בסיום המסלול ולוקח אל הנמל בעלות 2€ לאדם
- לאורך המסלול יש 4 עצירות עם תאי שירותים
- לאורך המסלול יש כמה מעיינות, בהם תוכלו למלא מים
- לאורך המסלול יש 2 מוקדים עם טלפון חירום - קליטה סלולרית נדיר שיש בקניון
- בכניסה תקבלו את נהלי ההתנהגות בקניון - בבקשה כבדו את הנהלים

 

ראו גם עמוד מסלולי הליכה במערב כרתיםלהזמנת מלון בחאניה : לחצו כאן

ראו מלונות בכרתים ללא עמלות הזמנה ובאישור מיידי עם 
בוקינג.קום


 

 

 

מפת אתר כרתים ראו גם טרקים ביוון 

צרו איתנו קשר

להמלצה על מלונות, וילות, דילים מיוחדים ומבצעים בכרתים. השירות ללא תשלום.

 

 

 


 


 


 

 

 

 

crete.co.il is part of israel-greece.com network, contact us: [email protected]
למקסימום מידע והמלצות אובייקטיביות מהמקצוענים ליוון בישראל, כנסו לאתר יוון והאיים ראו גם את האיים  כרתים  מיקונוס  סיציליה   

Zamir Sivan CEO