האתר המקצועי בישראל לייעוץ, תכנון והזמנת חופשה או טיול בכרתים

Spinalonga ספינלונגה (אי המצורעים)

האי Spinalonga ספינלונגה התפרסם בזכות ספרה רב המכר של הסופרת ויקטוריה היסלופ: "האי של סופיה", אשר עלילותנו מתרחשת באי ספינלנגה - אי קטן ששוכן מול הישוב פלאקה Plaka בצפון מזרח כרתים, סמוך מאד לעיירת הנופש המפורסמת אלונדה Elunda. האי ספינלונגה שימש מושבת מצורעים, מחלת הצרעת היא מחלת עור עתיקת יומין (יש אזכורים למחלה עוד בתנ"ך, אם כי לא ברור אם מדובר באותה מחלה אך צרעת הוא גם שם גנרי להרבה מחלות עור עתיקות). הצרעת היתה ידועה כמחלה מדבקת וחלק מההתמודדות עם המחלה היתה להגלות את החולים על מנת לבודד אותם משאר האוכלוסיה ובכך למנוע ולעצור הדבקה. ולכך שימש גם האי ספינלונגה, אי קטן שבעבר היה מחובר ליבשת והיה מעין חצי אי, הוונציאנים ששלטו באיזור במאה ה-16 ניתקו אותו מהיבשת ובנו עליו מבצר. המבצר קיים על האי גם היום, למעשה רוב שיטחו של האי (כ-85 דונם) הוא המבצר הוונציאני. הוונציאנים הם גם אלה שנתנו לאי את שמו שנגזר מאיטלקית - ספינה = קוץ ולונגה = ארוך, בשל צורתו המעט מוארכת של האי. הוא מוכר ביוון גם תחת שם יווני Kalidon אך לרוב שם זה אינו בשימוש וכולם משתמשים בשם הוונציאני ספינלונגה. 

הטורקים כבשו את האי כרתים במאה ה-17 וגורשו מכרתים בסוף המאה ה-19 אך סרבו להתפנות מהאי, רק בתחילת המאה העשרים כאשר המקומיים החלו לשלוח אל האי את המצורעים לבידוד, התפנו הטורקים מספינלונגה. בזמן מלחמת העולם השניה, הנאצים כבשו גם את כרתים אך חששו להתקרב אל ספינלונגה בחשש מן המחלה וכך המקום נשאר מוגן מפני הצורר הנאצי. 
בשנות החמישים של המאה העשרים, כאשר הצרעת החלה מטופלת בתרופות יעילות, הפסיקו לשלוח מצורעים אל האי, ולמעשה אחרון המצורעים עזב את ספינלונגה ב1957.
הצרעת שהיתה חשוכת מרפא עדיין לא נכחדה מן העולם אך כיום יודעים לטפל במחלה ויש פחות ופחות מקרים של צרעת בעולם.

כיום האי ספינלונגה הוא יעד תיירותי מבוקש, כאמור לא מעט בזכות ספרה של היסלופ, בו מתוארים חיי המצורעים על האי באותה עת.
אל האי מגיעים בסירות תיירים מאורגנות. סירות תיירים יוצאות ממספר מרינות בכרתים, גם מהרקליון אך היא רחוקה למדי והשייט הוא ליום מלא. אנו ממליצים על שייט באורך של כ-4 שעות שיוצא מהמרינה של העיר אגיוס ניקולאוס במזרח כרתים, עיר שכך או כך אנו ממליצים לבקר בה, כי איזור הנמל והמרינה תוססים ומלאים טברנות טובות ואווירה טובה. השייט מאורגן ומודרך על ידי חברה מקצועית ומומלצת שמציעה הדרכה בכמה שפות - אנגלית, גרמנית, הולנדית וצרפתית. בעברית אין, אך הנופים מדברים בעד עצמם ובמהלך השייט יש זמן לעגינה ורחצה בים הטורקיז הצלול.

הזמינו כרטיסים לשייט לספינלונגה -
  ראו גם יעד נוסף ומומלץ ביוון חצי האי פיליון

 

צרו איתנו קשר

להמלצה על מלונות, וילות, דילים מיוחדים ומבצעים בכרתים. השירות ללא תשלום.

 

 

 


 


 


 

 

 

 

crete.co.il is part of israel-greece.com network, contact us: [email protected]
למקסימום מידע והמלצות אובייקטיביות מהמקצוענים ליוון בישראל, כנסו לאתר יוון והאיים ראו גם את האיים  כרתים  מיקונוס  סיציליה   

Zamir Sivan CEO